Badania i Rozwój » Specjalista ds. badań i rozwoju

  • Województwo zagranica
  • Miejscowość inne

In-house CRA Freelance in Vienna Nr ref.: /JOBS.pl 1.0 FTE6 month contract initiallyOffice-basedOne of my clients, international CRO is looking for In-house CRA in ViennaResponsibilities:•Communicating with sites via the telephone and email•Creating contact report forms •Monitoring site performance metrics •Supporting patient enrolment for sites•Completing and submitting visit report forms in accordance with client specifications•Attending investigator meetings where requestedSkills and attributes:• Fluency in both English and German• BA/BS degree in science/health care or nursing, or equivalent.• Experience or proven interest in Clinical Research fundamentals• A basic understanding of SOPs, WI's, FDA and local regulations as well as ICH GCP guidelines is requiredThis is a fantastic opportunity to work for one of the top 10 CRO's currently enjoying strong success in a number of therapeutic areas. For the right candidate the organisation are happy to offer a strong and competitive daily rate, with a good chance of long term contract extension based on individual performance. To apply for this position and put yourself under immediate consideration, send your CV to or call (0) Kontakt: Aplikuj teraz Ogłoszenie pochodzi z serwisu Jobs.pl .

Szkolenie na profesjonalną opiekunkę do dziecka
Już od 10 listopada Fundacją Ad Fontes powinna zanteresować się każda osoba, która pragnie podwyższyć swoje kwalifikacje jako opiekunka do dziecka. Szkolenie nie jest jednak skierowane tylko do...