Produkcja, Przemysł » Produkcja, Przemysł - inne

  • Województwo zagranica
  • Miejscowość inne

Welding Process Engineer Nr ref.: /JOBS.pl Responsibilities: - improve and implement welding manufacturing processes in the plant - provide technical direction - specify and lead in the installation of new equipment and processes - initiate cost-savings ideas and projects through efficient engineering practices - lead the FMEA for projects - lead the evaluation and decision making regarding proposed operational process changes - other duties as assigned   Requirements: - welding engineering WIG, MIG & MAG Welding acc. DIN EN 9606-1 / DIN EN 9606-2 - proficient in MS Office - knowledge of FMEA, PPAP, MSA, SPC and APQP processes - 2-3 years proven experience as a welding Process Engineer for MAG, MIG & Laser Welding - manufacturing experience, preferrably in the automotive industry - experience/knowledge in Robot programming and teaching - experience with problem solivng tools such as Six Sigma, Fishbone, 8D - communicative English knowledge - problem solving mindset - results oriented and hands-on experience - strong communication skills „I consent to the processing of my personal data included in the resume and cover letter necessary to carry out recruitment processes and selection, in accordance with the Personal Data Protection Act ( Dz . U. of 2014 . Pos. 1182 , 1662 ) carried out by K & K Selekt Human Resources Consulting, and by other entities linked to it.” Kontakt: Please note that K&K Selekt will get in touch only with selected candidates.Applications including CV in English, please send by Apply button. Aplikuj teraz Ogłoszenie pochodzi z serwisu Jobs.pl .

Szkolenie na profesjonalną opiekunkę do dziecka
Już od 10 listopada Fundacją Ad Fontes powinna zanteresować się każda osoba, która pragnie podwyższyć swoje kwalifikacje jako opiekunka do dziecka. Szkolenie nie jest jednak skierowane tylko do...