Produkcja, Przemysł » Produkcja, Przemysł - inne

  • Województwo zagranica
  • Miejscowość inne

RF over Optics Design Engineer Nr ref.: /JOBS.pl Salary: 40000.00-46000.00 British Pound . GBP (Annual)   A market leading RF Electronics organisation operating within the RF, Microwave and satellite communications industry are looking for an RF over Optics Design Engineer to engineer new RF over fibre (RoF) products and make a significant contribution to a dynamic team of design engineers. You will extend the range of optical fibre receiver and transmitter modules, converting RF (10MHz to 3GHz) to optical frequencies and vice-versa, and further development in CWDM and DWDM fibre systems In addition the successful candidate will introduce a range of new products serving the satellite telecommunication market and other applications of optical signal transmission and reception This role requires a hands-on engineer with an in depth knowledge and first-hand experience in Optics, RF hardware and systems design, an understanding of optical device physics and the ability to apply this knowledge to practical solutions You will have a self-motivated attitude combined with excellent communications skills. You must have the ability to work effectively to meet scheduled development goals and deadlines. Kontakt: Aplikuj teraz Ogłoszenie pochodzi z serwisu Jobs.pl .

Szkolenie na profesjonalną opiekunkę do dziecka
Już od 10 listopada Fundacją Ad Fontes powinna zanteresować się każda osoba, która pragnie podwyższyć swoje kwalifikacje jako opiekunka do dziecka. Szkolenie nie jest jednak skierowane tylko do...