Administracja biurowa » Pracownik biurowy

  • Województwo zagranica
  • Miejscowość inne

Regulatory Affairs Associate - Barleben, Germany Nr ref.: /JOBS.pl My client is a globally focussed Diagnostics company looking to expand their regualtory team in Germany. Tasks: Preparation and maintenance of technical documentation in German / English language Support planning and implementation of conformity assessment procedures Support preparation of international registration documentation Identifying, monitoring and communication of regulations and standards and country-specific and product-specific regulatory requirements Review and approval of labeling, packaging and promotional materials Internal support regarding regulatory issues Cooperation with other departments like quality management and R&D Role requirements: - Experience in medical device industry, not necessarily RA but also R&D, quality, technical documentation or a simialr field - German and English language skills My client is looking for a proactive and engaged candidate, with a real desire to develop their experiences. The successful candidate must be prepared to work full time on site. For more information please apply using the form below or contact us. Apply here - applying is quick and easy on our new website Kontakt: Aplikuj teraz Ogłoszenie pochodzi z serwisu Jobs.pl .

Szkolenie na profesjonalną opiekunkę do dziecka
Już od 10 listopada Fundacją Ad Fontes powinna zanteresować się każda osoba, która pragnie podwyższyć swoje kwalifikacje jako opiekunka do dziecka. Szkolenie nie jest jednak skierowane tylko do...