Transport, Logistyka, Spedycja » Logistyk

  • Województwo zagranica
  • Miejscowość inne

Packaging Analyst Nr ref.: /JOBS.pl Place of work: Silesian District   Main Responsibilities: Develop logistics processes & manage implementation of returnable packaging solution with Intercompany (ICY) and external suppliers Support Ride Performance (RP) division launch activities in Europe by providing logistics costs calculations, packaging proposal and final packaging solution that meets customer requirements and project deadlines Develop and implement packaging portfolio for all RP finished goods Support analyzing customers’ packaging proposals for new projects, detect potential issues and work on solutions with shop floor management and customers Coordinate supplier packaging approval process to assure all packaging components meets company requirements Work closely with suppliers to implement returnable packaging, improve packaging quality and density to assure best truck utilization Negotiate general contract conditions with packaging providers Setup, monitor and improve KPIs and targets for logistics costs related to returnable and 1-way packaging in Europe Together with Freight Management Team work on empty packaging transport optimization Cooperate with North America and China on benchmark and assure best business practice implementation globally Work on existing packaging unification and standardization   Job Requirements:   College degree Fluency in both spoken and written English, German is a plus Knowledge in supply chain, logistics and material management processes Good interpersonal and communication skills Determination to achieve assigned targets within constraints of resources and timelines Data analytical and problem solving skills Solid knowledge about Microsoft products Basic knowledge on CAD/CATIA (read/understand drawings, 3D models) 3 years and more work experience, within automotive /aerospace industry SAP or similar ERP experience Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, ze zm.)" Kontakt: For more information, call: + 48 17 850 41 83 Please note that K&K Selekt will get in touch only with selected candidates. Applications including CV in English and cover letter, please send to: Aplikuj teraz Ogłoszenie pochodzi z serwisu Jobs.pl .

Szkolenie na profesjonalną opiekunkę do dziecka
Już od 10 listopada Fundacją Ad Fontes powinna zanteresować się każda osoba, która pragnie podwyższyć swoje kwalifikacje jako opiekunka do dziecka. Szkolenie nie jest jednak skierowane tylko do...