Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Prawo - inne, pozostałe oferty pracy - ogłoszenia znajdzto.pl (1)

Na mapie prezentujemy oferty z poniższej listy ogłoszeń z poprawnie podaną lokalizacją (miasto i ulica). Przejście na kolejną listę ogłoszeń powoduje odświeżenie danych na mapie
Foto Tytuł ogłoszenia Lokalizacja Dodano
Prawnik - specjalista ds. prawnych w Biurze Prawnym - Oferta z Jobs.pl

Prawnik - specjalista ds. prawnych w Biurze Prawnym - Oferta z Jobs.pl

innezagranica 2020-10-21
znajdzto.pl / ... / Prawo / Prawo - inne
Miejscowości Województwa
Zobacz ogłoszenia z działu PRAWO - INNE z województw: Zobacz ogłoszenia z działu PRAWO - INNE z miast:

Ławnik


Wśród profesji prawniczych najczęściej wymieniani są prawnicy, sędziowie, adwokaci i prokuratorzy. Zajęć związanych z prawem jest jednak znacznie więcej, choćby funkcja ławnika.


Mówiąc o ławniku, trudno mówić o zawodzie, gdyż jego rola jako czynnika społecznego została określona w artykule 182 Konstytucji. W Polsce ławnikiem może być osoba, która posiada obywatelstwo polskie i pełnię praw cywilnych i obywatelskich. Ławnikami nie mogą być osoby poniżej 30. roku życia i powyżej 70 lat. Od kandydata na ławnika wymagane jest posiadanie wykształcenia minimum średniego i zamieszkiwanie lub pracowanie przynajmniej przez rok w miejscowości, w której kandyduje. Ławnik musi posiadać nienaganny charakter i dobry stan zdrowia. Ławnicy biorą udział w rozprawach sądowych i stanowią nieocenioną pomoc dla sędziego przy orzekaniu o winie lub niewinności oskarżonych. W zależności od charakteru sprawy, na sali może być obecnych dwóch ławników, np. w sprawach cywilnych, lub trzech – w sprawach karnych. Zdanie ławników w orzekaniu o winie jest tak samo ważne jak głos sędziego, jednak tylko sędzia może prowadzić rozprawę. Ostateczną decyzję podejmuje sędzia po naradzie z ławnikami. Ławnicy wybierani są na cztery lata, a ich kandydatura może być zgłoszona przez Prezesa sądu, pracodawcę, związek zawodowy, a także przez grupę przynajmniej 50 obywateli. Funkcja ławnika, jak i inne zawody prawnicze, wymagają dużego poczucia odpowiedzialności i odporności na stres. Ławnicy zatrudniani są w sądach rejonowych i okręgowych. Co ważne, funkcja ławnika nie wiąże się z wynagrodzeniem, ale na czas rozpraw ławnikowi przysługuje płatny urlop. W ciągu miesiąca ławnik może uczestniczyć w trzech rozprawach.

Proszę czekać - ładowanie treści...