Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Franczyza, pozostałe oferty współpracy - ogłoszenia znajdzto.pl (0)

Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Nie znaleźliśmy ogłoszeń spełniających Twoje kryteria. Możesz jednak:

Miejscowości Województwa
Zobacz ogłoszenia z działu FRANCZYZA - INNE z województw: Zobacz ogłoszenia z działu FRANCZYZA - INNE z miast:

Rozwój franczyzy w Polsce


W Polsce ilość firm współpracujących na zasadzie franczyzy jest największa spośród wszystkich krajów europejskich, a ich ilość ciągle rośnie.


Początki franczyzy na świecie sięgają już początków XI wieku, kiedy to pozwoleń na użytkowanie królewskich lasów i placów handlowych udzielali sami panujący. W okresie powstawania cechów rzemieślniczych, wprowadzono system szkoleń i udzielano rękodzielnikom pozwoleń na zakładanie własnych działalności. Idea franczyzy w Polsce została zaczerpnięta ze Stanów Zjednoczonych, w gdzie najprężniej działającym przedsiębiorstwem na zasadach franczyzy jest McDonald's. Jednak system franchisingu rozwinął się dzięki amerykańskiemu producentowi maszyn do szycia - Singerowi oraz wynalazcy coca-coli J.S Pemberton'owi. Obaj przedsiębiorcy w połowie XIX wieku rozpoczęli tworzenie sieci dystrybucji swoich produktów na terenie USA, podejmując współpracę z drobnymi handlowcami, którzy za opłatą mogli sprzedawać towary producentów na danym obszarze. W latach 60. XX wieku franchising pojawił się także w Europie. Rozwój franczyzy w Polsce nastąpił po transformacji ustrojowej w latach 90. XX wieku. Pierwsze zagraniczne marki, które podjęły współpracę z polskimi franczyzobiorcami, to Yves Rocher i Mcdonald's, choć z początku były to jedynie placówki próbne, ze względu na niestabilną sytuację podatkową w Polsce. Franchising cieszył się popularnością w różnych gałęziach gospodarki, a wiele firm upatrywało w takiej formie współpracy łatwego zysku i szybkiego rozwoju. Franchising jest popularny także w sektorze turystycznym. Przykładem może być Orbis, który od lat współpracuje z hotelami na całym świecie i jest franczyzodawcą dla drobnych biur podróży, prowadzących własną działalność z logo Orbis. Jednak dla wielu firm działalność franczyzowa w pierwszych latach funkcjonowania franchisingu zakończyła się bankructwem. Powodem było niewypracowanie odpowiednich strategii rozwoju i brak pomysłów na biznes. Obecnie firmy oferują coraz lepsze warunki współpracy franczyzowej. W Polsce funkcjonują także firmy konsultingowe, które świadczą doradztwo w zakresie franchisingu, a od 1972 roku działa także Polska Organizacja Franczyzodawców, która reprezentuje interesy polskich przedsiębiorców w kraju i na świecie.

Proszę czekać - ładowanie treści...